Kafka upozornil na mimořádnou závažnost případu, který zasáhl celou zemi. Uvedl, že obžalovaní nezodpovědně nakládali s pokoutně a za výrazně nižší než obvyklou cenu opatřeným alkoholem. "Mnozí z nich s ním obchodovali roky a spoléhali na to, že se nic nestane. Museli být ale přinejmenším srozuměni s tím, že mohou způsobit poškození zdraví spotřebitelů," mínil státní zástupce.
Doživotní trest pro Křepelu a Fiana navrhl kvůli fatálním následkům jejich jednání a také kvůli ochraně společnosti. Nejvyšší možný trest by podle Kafky měl odradit případné další pachatele této trestné činnosti. Hlavnímu distributorovi otráveného alkoholu Jiřímu Vaculovi ze Zlínska, který pomohl případ objasnit, Kafka za obecné ohrožení navrhl 20 let vězení.
Podle obžaloby se stejného trestného činu dopustil i prodejce alkoholu Martin Jirout z Trutnovska, pro něhož státní zástupce žádá 15 či 16 let za mřížemi. Těmto čtyřem hrozí 12 až 20 let vězení i výjimečné tresty včetně doživotí. Zbylých šest ve Zlíně souzených distributorů Kafka obžaloval z ohrožování zdraví závadnými potravinami a navrhl jim tresty od 5,5 do 8,5 roku.
Týká se to tří Zlíňanů, podnikatelů Alexandera Jordána a Martina Cekoty i dělníka Aleše Svobody, jednatele firmy Vapa Drink Viktora Koláčka z Přerovska a podnikatele Libora Vanderky z Kroměřížska i Roberta Sedlaříka, jednatele firmy Verdana, která je distributorem Likérky Drak. Předseda senátu Radomír Koudela je však již dříve upozornil, že i jejich jednání může soud kvalifikovat jako obecné ohrožení s výše zmíněnou sazbou.
Zlínský soud začal případ projednávat 3. března a dokazování ukončil po patnácti hlavních líčeních 30. dubna. Rozsudek bude podle Koudely vynesen 21. nebo 22. května. Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím.
Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky Křepela opatřil na přelomu srpna a září 2012 pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě a pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou zhruba z poloviny metanolem a ze zbylé části etanolem. Celou ji předali v Podkopné Lhotě na Zlínsku dělníkovi Vaculovi, jenž směs dál distribuoval.
Křepela i Fian vinu u soudu popřeli. Křepelova obhájkyně žádala zproštění viny, případně překvalifikování věci na mírnější ohrožování zdraví závadnými potravinami, které navrhl i advokát Fiana. Vacula od začátku skutek doznává a s policií spolupracuje. Odmítá jen, že by jím dodaný alkohol pila většina poškozených. Jeho obhájce i obhájkyně Jirouta žádali překvalifikování na obecné ohrožení z nedbalosti s hrozbou nejvýše desetiletého trestu.
Vinu popírá i šest dalších souzených distributorů, z nichž prý nikdo o kontaminaci lihu metanolem nevěděl. Většina odmítá i svůj podíl na nelegálním obchodu s alkoholem. V tomto duchu dnes hovořili i obhájci, kteří žádali zproštění obžaloby či mírnější právní kvalifikaci. Závěrečné řeči obžalovaných jsou na programu 21. května, kdy možná padne i rozsudek. Soud rozhodne i o nárocích poškozených a pozůstalých, kteří žádají desítky milionů korun.
zdroj: ČTK