Soutěž o nejlepší frgál vyhrál v Karlovicích tvarohový z Leskovce

Tvarohový frgál čtyřiašedesátileté Aleny Krmenčíkové z Leskovce dnes zvítězil v soutěži o nejlepší valašský frgál. Akce je tradiční součástí gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Nejlepší pekařka tradičního valašského koláče navázala na loňský úspěch své dcery, která soutěž vyhrála také s tvarohovým frgálem.

Krmenčíková je profesionální kuchařka, která vaří v jídelně, tam však často frgály nepeče, dělá je doma. Sama je přitom raději peče, než jí. Úspěšný recept zdědila po mamince.
 
Porotci letos hodnotili 54 frgálů, loni jich bylo 98. Počet se snížil poté, co od konce loňského roku chrání valašský frgál zeměpisné označení Evropské unie. Označení "valašský frgál" mohou pro své výrobky užívat jen pekaři, kteří mají provozovnu pouze na vymezeném území. To vzniklo průsečíkem tří historických map Valašska. "Někteří pekaři se toho možná zalekli," uvedla vedoucí pořádajícího hotelu Lanterna Zuzana Vašutová. Podle ní však mají šanci i ti, kteří kritéria nesplňují, soutěží ve speciální kategorii.
 
Pravý frgál má mít v průměru 30 centimetrů, váží přibližně 600 gramů a vždy je plněn pouze jednou náplní. Nejčastěji má hruškovou, makovou, tvarohovou či ořechovou náplň. Letošní novinkou byla náplň z rebarbory. Porotci hodnotili vzhled a chuť frgálů. "Je umění to udělat pěkně kruhové, ten okraj, aby byl rovnoměrný po celém frgálu a zároveň, aby naskočil výš a s potěrkou tvořil rovinu, to je velmi obtížné," řekl ČTK šéf poroty Ladislav Frgal. Kvalita soutěžních frgálů se podle jeho slov v posledních letech zvyšuje.
 
Podle porotkyně Marie Vašutové se pečením frgálů stále zabývá dost pekařek. "Děvčata se to učí od babiček a maminek," podotkla. Nejlepší koláč letos vybírala také herečka Anna Geislerová, přestože přiznala, že raději by chutnala klobásy nebo sýry. "Doma peču, ale mám ostych z kynutého těsta, to nedělám. Peču ovocné koláče, jahodové, rybízové, štrúdly," uvedla herečka.
 
Návštěvníci gastrofestivalu si mohli upéct vlastní koláč ve frgálové manufaktuře. Třídenní gurmánská akce, která chce propagovat regionální producenty a tradiční valašskou kuchyni, přilákala do Karlovic asi 16.000 návštěvníků. Letos se konal sedmý ročník. Nabídl farmářský trh, večeře připravené šéfkuchaři včetně Romana Pauluse, kuchařské show, řemeslný jarmark a zejména gastrotour, při které lidé procházející údolím Léskové ochutnávali valašské speciality v místních hospodách a restauracích.
 
zdroj: ČTK