Automatická výroba Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou totiž podle Mikláše nedokáže svou kapacitou všechny objednávky včas uspokojit. "Čekací doba je někdy i šest či sedm měsíců, což zákazníci už těžko snášejí. Přitom zájem o toto sklo vzrostl v poslední době například v Rusku o 100 procent," uvedl Mikláš. Nová automatická linka by neznamenala konec ruční výroby skla, kterou jsou skláři v Květné známí již 220 let.
"Měli bychom tu ruční i automatickou výrobu. Investice do nové linky by si vyžádala minimálně 40 milionů korun," uvedl Mikláš. Sklárny v Květné nyní zaměstnávají 180 lidí, z toho je asi 30 sklářů. Jejich průměrný věk je kolem 40 let. V budoucnu tak firma bude řešit problém generační obměny. "Uvědomujeme si, že nám skláři stárnou a noví ze škol nevycházejí. Ruční výrobu omezovat nechceme. Asi nám nezbude, než nějaké lidi rekvalifikovat," doplnil ředitel.
Nová automatická linka by ve sklárnách mohla začít pracovat až za několik let. V Květné se ale i letos chystají investice, byť nepřesáhnou deset milionů korun. Sklárny chtějí rekonstruovat mycí linky v leptárně, oprava čeká i pec a dokončena by měla být také renovace fasády na budovách v areálu. Jejich větší část byla opravena loni, kdy sklárny dokončily i novou skladovací halu, novou linku v leptárně i zabezpečení pece. Tyto investice si podle Mikláše vyžádaly 18 milionů korun.
Sklárny v Květné loni oproti roku 2012 zvýšily obrat o 20 milionů na 120 milionů korun. Letos by chtěly dosáhnout podobného výsledku. Sklárny si letos připomínají 220 let od svého založení. "Jsme nejstarší fungující ruční sklárnou v České republice i na Slovensku. Jako jedna z mála firem v tuzemsku sklárna přežila všechny režimy i krize," připomněl Mikláš. Oslavy výročí se uskuteční 1. března při dni otevřených dveří. Návštěvníci si budou moci mimo jiné prohlédnout ruční výrobu i zdobení skla.
Sklárny v části obce Strání Květná byly dříve závodem firmy Crystalex Nový Bor, která se ale v roce 2002 rozhodla provoz uzavřít. Koupila je společnost Moravské sklárny Květná, ve které měli hlavní podíl odboráři. Sklárny po půl roce odstávky s polovinou oproti někdejším 500 zaměstnanců obnovily provoz a hledaly investora. V roce 2004 je koupila firma Synex a v lednu 2011 pak nynější majitel. Sklárny nyní dodávají asi do 60 zemí.
zdroj: ČTK