Sádrokarton Habito je nejlepší pro rekonstrukce bytů v panelových domech
Pětadvacetiletý Michal ze Středočeského kraje umí, takříkajíc, vzít za práci. Zcela svépomocí se pustil do rozsáhlé rekonstrukce panelákového bytu, který pořídil v Benátkách nad Jizerou. Byt s dispozicemi 3+kk o výměře 70 m2, vyšel Michala na zhruba 1,2 milionu. Při rekonstrukci počítal s investicí dalších 300 tisíc. Michal si původně plánoval na rekonstrukci bytu najmout odbornou firmu, ale vleklé problémy spojené s konečnou podobou smlouvy přivedly mladého majitele k myšlence zrekonstruovat byt vlastními silami.
Michal se odhodlal k opravdu radikální změně. Vybourat všechny vnitřní příčky z pórobetonu a nahradit je novými sádrokartonovými. Použití sádrokartonu připadalo Michalovi z mnoha důvodů praktické. Jedná se o rychlou a čistou výstavbu bez schnutí. A navíc sádrokartonové příčky izolují hluk stejně jako zděné, ale jsou mnohem tenčí, takže se dá ušetřit spoustu místa.
Volitelné dispozice
Uspořádání bytu se rozhodl z velké části zachovat. Největší proměna čekala koupelnu a obývací pokoj, které měly získat na rozměrech. Jako první přišly na řadu vyklízecí a demoliční práce – rozebrání kuchyňské linky, vestavěných skříní, dveří a ve finále i plovoucí podlahy. Následovalo bourání příček z pórobetonu, kterému, z bezpečnostních důvodů, předcházelo odpojení elektřiny.
„Samotného mě překvapilo, jak snadné bylo bourání, jenom si navrtat otvor pro pilu, a pak už se do pórobetonu řezalo jako do perníku,“ vzpomíná Michal. „Bourání ostatních příček dřevěné konstrukce bylo podobně jednoduché. Stačilo si najít pouze dostatečnou spáru, aby se za desku vešlo páčidlo a zabrat,“ dodává.
Sázka na novinku roku
Už zbývalo jen seškrábat malbu a pustit se do montáže sádrokartonových příček. Michal se rozhodl vyzkoušet novinku společnosti Rigips, vysokopevnostní sádrokarton HABITO. Jedná se o extrémně pevný a odolný sádrokarton, který se svými vlastnostmi vyrovná zdivu. Výborně izoluje zvuk a navíc je možné do něj kotvit předměty bez vrtání a hmoždinek. Stačí použít běžné vruty do dřeva.
„Optimální pořadí při stavbě příček, podhledů a předstěn je, abychom upřednostnili zvukovou izolaci mezi jednotlivými místnostmi. Určitě je lepší nejdřív postavit příčky a napojit je na stávající panelové stěny, a potom teprve do nově rozdělených místností vkládat podhledy i předstěny,“ prozradil Robert Hošek, vedoucí technické podpory ve společnosti RIGIPS.
„Záleží na tom, co je pro mě důležitější, zda odizolovat souseda nade mnou – tak je lepší nejdřív postavit podhled. Jestliže je pro mne důležitější odclonit souseda, který je vedle mne, tak je lepší nejdřív postavit předstěnu, aby plocha, která sousedí s hlučným prostorem, byla prakticky ideálně oddělena a pak teprve na oddělující předstěnu nebo podhled navazovala druhá obkladová konstrukce,“ dodává Robert Hošek.
Snadno a rychle
Montáž sádrokartonových příček je poměrně snadná a rychlá. Tedy pokud jste zruční a umíte se postavit k práci. Postřehy Michala jsou následující:
„Postup montáže hodnotím kladně, jednoduchá montáž, podle brožury od RIGIPSU „Sádrokarton zvládneme sami“ to šlo snadno, pouze ty desky by mohly být lehčí :-).
Hlavní je, aby se potom používaly správné šroubky, protože standardní šrouby do sádrokartonu vůbec nefungují a musejí se použít speciální vruty HABITO, které mají dva závity.
Profily jsem namontoval za jeden víkend a opláštění jsem měl za další víkend - bylo to s přestávkami, dá se to všechno v pohodě zvládnout za jeden celý víkend. Tip na zjednodušení práce, na který jsem přišel praxí, je to, že příště si vymyslím půdorys tak, aby vycházel na rozměry desek.“
Instalace elektrických rozvodů trvala celkem asi 3 dny včetně vyvrtání krabic pro budoucí vypínače, zásuvky a uchycení rozvaděče k nové předstěně. To je velká výhoda sádrokartonových příček. Nemusí se nic sekat do zdi, všechny kabely a rozvody se schovají dovnitř příčky.
Po dokončení roztahování kabelů elektroinstalace mohlo dojít na fázi zakrývání sádrokartonem. S odpadními rozvody byla skvělá práce, díky dnešnímu sortimentu HT trubek vypadala konstrukce odpadních rozvodů, jako dětská skládačka. Celá instalace rozvodů zabrala jeden den, i díky kotvení trubek do podlahy nebo případně profilů sádrokartonu.
Po instalaci izolační vaty a opláštění příčky z druhé strany přistoupil Michal k tmelení. Nejprve vytmelil spáry mezi deskami a poté se dokonce odhodlal k celoplošnému přetmelení stěn v nejvyšší kvalitě Q4. Výsledkem byly krásně hladké stěny, které bylo radostí vymalovat. Michal zvolil bílou barvu, aby se prostor opticky zvětšil.
Montáž příček včetně rozvodů, tmelení a vymalování zabraly Michalovi celkem tři víkendy a tři dni dovolené. A přitom vše zvládl téměř sám, jen s tmelením mu pomáhal otec. Z toho je vidět, že suchá výstavba je úžasně rychlá a efektivní, protože při ní není nutné čekat na tzv. zrání jako při mokrém procesu. Michal je s výsledkem moc spokojený, byt získal nové praktičtější dispozice a krásně hladké stěny doslova září bílou barvou a od sousedů není slyšet žádný hluk. Navíc se nemusí bát, že při stěhování nábytku stěny poškodí, protože sádrokarton HABITO je ohromně odolný.
Průběh montáže sádrokartonových profilů a další videa dokumentující celou rekonstrukci, jsou k vidění na webu www.pevnadeska.cz.