Ozdobou podzimní Florie v Kroměříži je unikátní výstava bonsají

Ozdobou podzimní verze pěstitelské výstavy Floria v Kroměříži je expozice bonsají, která je podle organizátorů největší autorskou výstavou bonsají v Evropě. Vytvořil ji pětapadesátiletý Josef Valuch, který se pěstování stromů tvarovaných tak, že jsou výrazně menší než ty v přírodě, věnuje už zhruba 35 let. 

"Mám výčitky vůči ostatním lidem. Já si tady svým způsobem hraju a oni musí chodit do práce," řekl dnes ČTK Valuch, který má ve Starém Městě u Uherského Hradiště Bonsai centrum Isabelia. 
    
Do Kroměříže přivezl sedm desítek bonsají, z nichž mnohé jsou ověnčeny cenami z českých i zahraničních výstav. Jejich průměrné stáří se pohybuje mezi sto až 150 lety. Nejstaršímu stromu je více než úctyhodných 200 let. Odhadem jde asi o 30 procent Valuchovy sbírky. "Vybírali jsme bonsaje, které jsou momentálně v pěkné kondici a pasují nám do kompozice podzimu," uvedl pěstitel. Lidé si mohou prohlédnout například naaranžované listnaté bonsaje zářící podzimními barvami nebo v Evropě ojedinělou expozici japonských smrků. 
    
"Některé mají opravdu nevyčíslitelnou hodnotu. Ke starým stromům, které si sami vykopete v horách, snesete si je z výšky a staráte se o ně deset či 15 roků, máte nějaký vztah. Není to prodejní záležitost," uvedl Valuch, který projezdil za bonsajemi Evropu a často vyráží také do Asie. Po kroměřížské Florii ho čeká evropská výstava ve Francii a po ní odlétá do Číny. Podle Valucha lze bonsaj vypěstovat prakticky z každého stromu. Ideální je přitom najít a do bonsaje dotvořit stromek, který léta v horách tvarovala sama příroda. 
    
Péče o bonsaje podle Valucha není náročná. Staré stromy se přesazují jen jednou za čtyři roky či pět let, zalévání se dá obstarat automatickým zavlažováním a zastřihování jednoho stromku zabere podle něj ročně jednu či dvě hodiny. Zájemci si na výstavě mohou také bonsaje koupit, malinký stromek se dá sehnat už od 100 korun. Nejdražší bonsaje staré stovky let se ale podle Valucha v Japonsku prodávají i za desítky milionů eur. 
    
V tuzemsku bonsaje pěstuje několik tisíc lidí, byť Česká bonsajová asociace sdružuje jen kolem 250 členů. Bonsaje budou na kroměřížském výstavišti do neděle. Floria kromě nich nabízí ovocné a okrasné stromky i podzimní květiny. Lákadlem je také expozice výpěstků zahrádkářů z regionu, výstava včelařů i drobného zvířectva. Ve čtvrtek, který byl prvním dnem výstavy, dorazilo podle mluvčí výstaviště Hany Matulové přes 3000 návštěvníků. 
 
zdroj: ČTK