"Španělsko, to je obrovský komplex filmů. Bylo nutné najít klíč k výběru filmů, dramaturg sekce David Čeněk jej našel přes žánr espaňolada. Ten je zajímavý tím, že reflektuje španělskou mentalitu, kulturu a Španělsko obecně. Tato kolekce je jádrem sekce. Jsou to filmy od Španělů o Španělsku a o Španělech," podotkl Jílek.
Villaronga přijel do Hradiště představit své čtyři snímky, Aro Tolbukhin: V mysli vraha, Černý chléb, Moře a Za sklem. Jeho filmy jsou známé drsnými, ale současně snově ztvárněnými náměty, pohybují se na pomezí mysteriózních dramat a hororů.
Při debatě po projekci filmu Moře režisér mluvil o své zkušenosti s natáčením filmů v katalánštině, ve které se toto drama odehrává. "Za Franka se katalánština ve filmu objevit nemohla. Když jsem vyrůstal, bylo třeba pod hrozbou pokuty zakázáno mluvit tak na ulici," uvedl Villaronga. Průlomem byl jeho film Černý chléb, který získal osm výročních španělských cen Goya. Rodák z Baleárských ostrovů se přiznal, že příběh tohoto filmu zasadil do katalánského prostředí i proto, že místní autonomní vláda podporuje filmový průmysl a podařilo se mu od ní získat štědrý grant.
Podsekce o současném španělském filmu se věnuje tematice žen v tíživé situaci. "V díle Luise G. Berlangy, který patří mezi mezinárodně nejproslulejší španělské tvůrce, budou moci diváci sledovat, jak Španělé reflektují svou národní příslušnost a co si pod tímto slovním spojením představují," uvedl dramaturg.
LFŠ, která se letos koná 40. rokem, se v dalších cyklech věnuje dílu francouzského režiséra Roberta Bressona, současnému britskému sociálnímu filmu, prvorepublikovému tvůrci Alexandru Hackenschmiedovi, slovenské dokumentaristce Zuzaně Piussi či Dejvickému divadlu a Miroslavu Krobotovi. LFŠ potrvá do 2. srpna, nabídne téměř 300 filmů, jde o největší nesoutěžní filmový festival v zemi.
zdroj: ČTK