Voda v Pahrbku neodpovídá hygienickým požadavkům a pro koupající představuje zdravotní riziko. "Koupání nelze doporučit zejména citlivým jedincům, jako jsou těhotné ženy, děti a osoby trpící alergií nebo s oslabeným imunitním systémem," uvedla Mezírková. Kvalita vody na Pahrbku se zhoršila na konci července, v polovině srpna ji hygienici označili za nevhodnou ke koupání.
Podle Mezírkové byla ale v letošní sezoně voda v přírodních koupalištích kraje kvalitní, problémem byl jen Pahrbek. Ani tam však hygienici nemuseli vyhlašovat zákaz koupání.
Z měření v tomto týdnu vyšly ostatní přehrady a nádrže lichotivě, pouze ve štěrkovišti v Novém Hrozenkově na Vsetínsku hygienici zjistili nižší průhlednost vody. Bez problémů je voda v luhačovické přehradě a ve Štěrkáči v Otrokovicích na Zlínsku, v přehradách Horní Bečva a Bystřička na Vsetínsku i v přírodním koupališti Albatros v Ostrožské Nové Vsi.
Hygienici začali letos vodní plochy kontrolovat na konci května, vzorky odebírali každé dva týdny. Lidé v kraji mohou nově využít i dva přírodní koupací biotopy, v Honěticích na Kroměřížsku a areál Živá voda v Modré na Slovácku. Jsou to uměle vytvořené vodní nádrže s přírodním systémem čištění vody.
Z monitoringu byla pro letošní sezonu vyřazena nádrž Všemina na Zlínsku kvůli opravě havarijního stavu hráze, která by mohla ovlivnit výsledky vzorků. V minulých letech ale voda v tamní nádrži bývala vždy dobrá.
zdroj: ČTK