Alergiky čeká náročné období
Alergici se musí připravit na náročné jaro. Vedle pylů je letos potrápí také zvýšené množství polétavého prachu a nutnost zakrývání dýchacích cest. Česká republika je dle nedávné studie barcelonského ústavu ISG po Itálii druhou nejpostiženější evropskou zemí, kde se jemný polétavý prach nejvíce podílí na úmrtnosti obyvatel.
Zvýšené množství polétavého prachu
Letošní zima plná sněhu, ledu a mrazu s sebou přinesla také potřebu použití velkého množství posypových materiálů - štěrku, písku a posypové soli. „Pokud zbytky posypových materiálů nejsou kvalitě uklizeny, přispívají jejich zbytky ke vzniku polétavého prachu. Z mezinárodních srovnání také vyplývá, že Češi dlouhodobě podceňují zametání, což přispívá k tomu, že koncentrace polétavého prachu u nás je vysoká. Česká republika je dle nedávné studie barcelonského ústavu ISG po Itálii druhou nejpostiženější evropskou zemí, kde se jemný polétavý prach nejvíce podílí na úmrtnosti obyvatel,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Covid alergikům ztěžuje situaci
Více než 40 % evropské populace trpí podle statistik nějakým druhem alergie. Nejčastějšími alergeny jsou kromě potravin prach, členovci, roztoči, plísně a zvířata. V současné době alergikům ztěžuje život i covidová situace, kdy astmatikům přitěžuje v jejich obstrukčních dýchacích problémech nošení ochranných pomůcek nebo obtíže po prodělaném onemocnění. Lidem s kožními problémy kromě roušek v obličejové části vadí také častá desinfekce rukou.
„Alergikům a astmatikům často přináší zvýšené obtíže nošení respirátorů, které jim ještě více komplikují dýchání. Obecně lze doporučit, aby používali spíše nanoroušky, které jsou díky své struktuře několika vrstev tkaniny a nanovrstvy mnohem prodyšnější při zachování nejpřísnějších hygienických norem,“ říká Tomáš Mertlík, ředitel Batist Medical.
Jaro a nápor pylů
Tradičními každoročními starostmi jsou pro alergiky na jaře alergické reakce způsobené pyly kvetoucích jív, bříz, lísek a dalších rostlin. Ty je v současné době do jisté míry diskriminují i ze společenského hlediska, protože člověk, který neustále kýchá, teče mu z očí i z nosu nebo ztěžka dýchá, není vítaným společníkem v dopravních prostředcích, v obchodě ani v jiných uzavřených prostorách. Navíc ani pro alergika není vždy při počínajících potížích jednoduché odlišit, jestli se jedná o alergickou reakci nebo virové onemocnění – kromě kašle a rýmy se totiž často při prudké reakci objevuje i krátkodobé zvýšení teploty nebo bolestivost kloubů a únava.
„V domácnostech i v komerčních prostorách je možné pečlivým úklidem pro alergiky prostředí zlepšit. Začít je třeba již ve venkovních prostorách, které je nutné zametat a uklízet tak, aby se prach a částice v něm obsažené zbytečně nevířily a nezanášely do interiéru. V interiérech pak pomohou také vysavače s tzv. HEPA filtry H14, které dokáží zachytit i ty nejmenší částice, jako jsou viry, aerosoly a bakterie,“ uzavírá Lukáš Rom.